Milan ponad stan

Milan ponad stan

Milan pod wodzą Stefano Piliego to wyjątkowa drużyna, widać to na boisku, na socialach klubowych i zawodników. Niesamowita atmosfera i wyniki ponad stan mają swoje odzwierciedlenie również w liczbach.

Milan jest liderem Serie A, ale gdy zajrzymy głębiej, to nie jest to aż tak oczywiste. Według wskaźnika xP(expected points) na czele stawki powinien znajdować się Inter Mediolan z 60 punktami, za jego plecami Napoli (57), a z Rossoneri powinni plasować się na 3 miejscu ex aequo z Romą, mając 54 "oczka". Rzeczywistość jest jednak inna, co jest warte zwrócenia uwagi. Różnica punktów do wskaźnika xP Milanu wynosi aż +12, co jest najlepszym wynikiem w Serie A (drugim najlepszym w ligach TOP 5, pierwsza Sevilla +13)). Tak wspaniały wynik pozwala Milanowi patrzeć z góry na ligowych rywali, ale warto pamiętać, że niekiedy trzeba było wyrwa rywalowi punkty gardła, odwracając losy meczów, jak z Hellasem czy Derbach Mediolanu. Jeśli chodzi o inne wskaźniki expected, to warto wyróżnić drużynę Pioliego zaglądając do xG (expected goals), ponieważ strzelili aż 6 goli więcej, niż "powinni", co jest 3 wynikiem w lidze za Lazio i Hellasem.

foto: www.adarsports.id

Komentarze

 • avatar
  Michał
  Ciekawe na jakiej podstawie liczą te expected points. Inna sprawa, że jak na ten skład mamy faktycznie miejsce trochę ponad stan, ale niewiele. Z drugiej strony, co bardzo pocieszające, w perspektywie kilku kolejnych lat na tej bazie, jaką mamy + kilka rozsądnych wzmocnień możemy być dużo silniejsi, niż jesteśmy.
  • avatar
   Alessio_re6daktor
   Z tego co kojarzę to xP liczysz na podstawie wyniku z xG. W skrócie: spotkanie Bologna - Atalanta zakończyło się 0:1, ale z xG wychodziło 1:1 (1,60:1,58), więc drużyny miały xP 1, ale Atalanta wygrała i mają +2 xP, a Bologna -1.
  • avatar
   Michał
   To ma jakiś sens, bo już się bałem, że wyliczają to na zasadzie XD ;)