Polacy w Milanie

Historia Polaków w Milanie nie jest niestety ani długa ani znacząca. Jak do tej pory zaledwie trzech naszych rodaków podpisało umowy z rossonerimi, lecz żaden z nich nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu pierwszej drużyny. Zawodnikami, którzy dostąpili zaszczytu trenowania w Milanie byli kolejno: Michał Miśkiewicz, Bartosz Salamon oraz Przemysław Bargiel.

MICHAŁ MIŚKIEWICZ

Miśkiewicz Milan

Pierwszym Polakiem w historii AC Milan był Michał Miśkiewicz. Urodzony w 1989 bramkarz trafił do Milanu w 2007 roku z Kmity Zabierzów. W lipcu 2007 roku Miśkiewicz odbył kilkudniowe testy, po których, 24 lipca 2007 roku podpisał trzyletni kontrakt z klubem. W pierwszych dwóch sezonach Miśkiewicz swoje spotkania rozgrywał w młodzieżowych zespołach Milanu. W 2009 roku wystąpił w finale rozgrywek Berretti, w którym Milan pokonał Juventus 2:1 i sięgnął po Scudetto. W sezonie 2009/2010 Miśkiewicz został wypożyczony do Chievo Verona, gdzie nie zaliczył występu w pierwszej drużynie i grał jedynie w ekipie Primavery. Kolejne dwa sezony (2010/2011 i 2011/2012) Polak spędził na wypożyczeniach w czwartoligowym Crociati Noceto oraz trzecioligowym FC Südtirol. Po wygaśnięciu kontraktu z Milanem podpisał umowę z Wisłą Kraków. 20 stycznia 2014 roku zadebiutował w dorosłej reprezentacji Polski podczas spotkania z Mołdawią (1:0).

BARTOSZ SALAMONNieco inaczej wyglądała historia Bartosza Salamona, który był najbliżej debiutu w czerwono-czarnych barwach. Salamon podobnie jak Miśkiewicz, trafił do Włoch w 2007 roku, ale swoja przygodę z Półwyspem Apenińskim rozpoczął w drugoligowej Brescii, gdzie występował do 2013 roku, z wyjątkiem sezonu 2010/2011, w którym został wypożyczony do Fogii. Ostatniego dnia okienka transferowego w styczniu 2013 roku 21-letni Polak za 3.5 mln € zamienił drugoligową Brescię na Milan. Dużą rolę w transferze stopera odegrał jego agent Mino Raiola, który w tym samym okienko wytransferował do Milanu z Manchesteru City Mario Balotellego. W odróżnieniu od Miśkiewicza, Salamon dołączał do Milanu jako zawodnik mający na swoim koncie 97 spotkań rozegranych na włoskich boiskach. W ekipie trenera Massimiliano Allegrego Bartosz nie znalazł jednak wystarczająco dużo miejsca i nie zdołał zadebiutować w oficjalnym meczu. Już w lipcu 2013 roku połowa jego karty została oddana Sampdorii w ramach rozliczenia transferu Andrei Polego. Sezon 2013/2014 Salamon spędził w Genui, gdzie był rezerwowym i zdołał zaliczyć jedynie dwa występy na poziomie Serie A i jeden w Coppa Italia. W czerwcu 2014 roku Sampdoria wykupiła z Milanu drugą połowę karty zawodnika i tym samym, po niespełna 1.5 roku zakończyła się przygoda kolejnego Polaka z Milanem. Aktualnie Salamon występuje w ekipie SPAL. W reprezentacji Polski zadebiutował jako gracz Milanu 26 marca 2013 roku w spotkaniu przeciwko San Marino i jak do tej pory zanotował w niej 9 występów.


PRZEMYSŁAW BARGIEL


Bargiel Milan Primavera

Przemysław Bargiel to najnowszy nabytek Milanu, bowiem jego przygoda z klubem rozpoczęła się w lipcu 2017 roku. Rossoneri zapłacili za urodzonego w 2000 roku pomocnika 0.5 mln € Ruchowi Chorzów. Miejmy nadzieję, że Przemek będzie pierwszym Polakiem, któremu uda się zadebiutować w dorosłej drużynie Milanu i który zapisze się na kartach historii klubu złotymi zgłoskami. Póki co o swój byt w klubie Bargiel powalczy trenując z drużyną Primavery prowadzoną przez Gennaro Gattuso. Jedno jest pewne - na lepszego nauczyciela charakteru nie mógł trafić!