Ruszyła przedsprzedaż autobiografii Andrija Szewczenki

Ruszyła przedsprzedaż autobiografii Andrija Szewczenki

Ruszyła przedsprzedaż autobiografii Andrija Szewczenki. Legenda Rossonerich opowiada w niej o swojej bogatej karierze.

Już 9 lutego nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się w Polsce książka „Szewczenko. Moje życie, moja piłka”. Autobiografia legendarnego zawodnika Milanu i reprezentacji Ukrainy odsłania kulisy jego piłkarskiej kariery i młodości, naznaczonej katastrofą w Czarnobylu. Znakomity napastnik wspomina pamiętne finały Ligi Mistrzów w Manchesterze oraz Stambule, a także opisuje jak został najskuteczniejszym strzelcem w dziejach derbów Mediolanu i laureatem "Złotej Piłki".

Kup książkę w przedsprzedaży na https://bit.ly/szewczenko-acmilan24

Fragment książki:

Był rok 1992. Niemal się wzruszyłem, przeżyłem intymny moment, który trudno było mi nawet zrozumieć. Nie płakałem, choć nie zdziwiłoby mnie, gdybym uronił kilka łez. Hipnotyzowała mnie majestatyczność tego miejsca. Murawa była idealna, boisko ogromne, trybuny wyglądały pięknie i elegancko. Przyglądałem się czterem wieżom w rogach stadionu i wyobrażałem je sobie jako silosy do przechowywania piłek, którymi zostały strzelone najpiękniejsze gole. 

Muzeum w środku muzeum.

Historia w środku historii. 

Stawiałem pierwsze kroki wewnątrz mojego jutra, nie mogłem przewidzieć przyszłości, ale w jakimś sensie ją wyczuwałem. Czułem wibracje podobne do tych, jakie wywołują kibice, kiedy wszyscy razem skaczą, głośno śpiewając. Chi non salta nerazzurro è - Kto nie skacze, ten za czarno-niebieskimi. Bo w tamtym momencie wyobrażałem sobie, że na San Siro gra Milan. 

Tylko Milan.

Żadna inna drużyna. 

Czerwień i czerń. 

Żadne inne barwy. 

Inter był wielką drużyną, ale w tamtym okresie Milan miał takich piłkarzy, jak Marco van Basten, Paolo Maldini, Franco Baresi. Absolutne legendy, w moich oczach nieosiągalni mistrzowie. Rozmawiałem o nich nawet z Łysenką, wielkim znawcą włoskiego futbolu, miłośnikiem piękna i mistrzem taktyki. Po wycieczce na San Siro, która dla mnie była krótką, lecz intensywną podróżą wewnętrzną, pojechaliśmy do centrum miasta, żeby podziwiać katedrę. Oglądaliśmy ją z placu pod różnymi kątami - Madonnina, wielka strażniczka miasta, surowa, uważna, czuwała nad swoim ludem. Obiad zjedliśmy w restauracji w Galerii Wiktora Emmanuela II, łączącej plac katedralny z placem, przy którym znajduje się teatr La Scala. W normalnych okolicznościach nie moglibyśmy sobie na to pozwolić, ale właściciel lokalu, przyjaciel Łysenki, przywitał nas tak, jakbyśmy należeli do jego rodziny, i dał nam zniżkę. Traktowano nas jak dżentelmenów, choć nimi nie byliśmy, ani z racji wieku, ani statusu społecznego. Zanim wróciliśmy do naszej bazy na ostatnie mecze turnieju, przeszliśmy obok zamku Sforzów. A dokładniej obok ogromnej fontanny, o której się mówi, że ten, kto wrzuci do niej monetę, kiedyś tu wróci. 

Gdy tylko się o tym dowiedziałem, poprosiłem o pożyczenie monety. Rzucając ją, wciąż myślałem o San Siro.


Opis książki:

Autobiografia legendy Milanu i reprezentacji Ukrainy

Już od dnia, w którym został wybrany do juniorskiej drużyny Dynama Kijów, Andrij Szewczenko czuł, że zostanie zawodowym piłkarzem. Nie przeszkodziły mu w tym odmienne plany ojca, pokusy młodości, ani nagłe przerwanie treningów z powodu wybuchu elektrowni w Czarnobylu.

Prawdziwy punkt zwrotny nastąpił, gdy w wieku 21 lat strzelił hat-tricka w meczu z Barceloną na Camp Nou. Talent odkryty przez Walerija Łobanowskiego sprawił, że trafił do Milanu, a prawdziwą legendą klubu został, gdy wykorzystał decydującego karnego w finale Ligi Mistrzów z Juventusem.

Jaką obietnicę złożył mamie? Co zrobili jego rodzice, gdy po awarii w Czarnobylu wrócił do domu z radioaktywną futbolówką? Dlaczego w drużynie AC Milan grał z numerem 7? Jak przed derbami Mediolanu prowokował go Marco Materazzi? Co usłyszał od Silvio Berlusconiego przed odejściem do Chelsea?

Laureat Złotej Piłki, jeden z najlepszych napastników początku XXI wieku i człowiek, który zmienił bieg historii ukraińskiego futbolu postanowił opowiedzieć o swoim życiu. O dorastaniu w środowisku przesiąkniętym alkoholem i narkotykami. O rodzinie, która wskazała mu właściwą drogę. I o determinacji w drodze na szczyt.


Tytuł: Szewczenko. Moje życie, moja piłka

Autorzy: Andrij Szewczenko, Alessandro Alciato

Data wydania: 9 lutego 2022

Cena okładkowa: 44,99 zł

Liczba stron: 376


Komentarze