O sytuacji w Serie A w dobie pandemii okiem włoskich mediów

O sytuacji w Serie A w dobie pandemii okiem włoskich mediów

Il Giornale, La Stampa i La Gazzetta dello Sport postanowili zabrać głos w sprawie obecnych problemów w Serie A. Oto, co wspomniane gazety miały do powiedzenia.

Il Giornale:

 Wczoraj odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli Lega Serie A. Podczas jej trwania ustalono formę ostatecznego dokumentu, który ma trafić do prezydenta FIGC, Gabriele Graviny. 

Wspomniany dokument zawiera następujące postulaty:

- prośba o przesunięcie terminu płacenia podatków za obecny okres rozliczeniowy

- otrzymanie raty na podatki z wcześniejszego okresu

- usprawnienie procedur związanych z budową nowych stadionów

Jeśli prezydent włoskiej federacji piłkarskiej nie będzie miał zastrzeżeń co do tego pisma, wówczas przekaże go przedstawicielom włoskiego rządu.


La Stampa:

Przedstawiciele Lega Serie A zwrócili się z prośbą do FIGC, aby poprosiło FIFA o możliwość przedłużenia letniego mercato do końca września lub do pierwszych dni października. 

Sama liga jest podzielona odnośnie wznowienia rozgrywek w tym sezonie. Właściciel Sampdorii, Massimo Ferrero uważa, że kontynuowanie obecnego sezonu nie ma sensu i rozgrywki powinny zostać definitywnie zakończone. Z kolei właściciel Lazio, Claudio Lotito dąży do wznowienia tego sezonu. W najbliższym czasie włoski rząd podejmie decyzję odnośnie przyszłości rozgrywek piłkarskich we Włoszech.


La Gazzetta dello Sport:

 Podczas wczorajszej wideokonferencji z udziałem decydentów włoskiej Serie A, omawiano między innymi kwestię obniżenia pensji zawodników. Łączna wartość wynagrodzeń w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech opiera się na kwotę 1,3 miliarda euro. Jeśli włoskie kluby chcą dalej funkcjonować, muszą rozwiązać kwestię płac w najbliższym możliwym czasie.

 Na ten moment istnieją dwie propozycje rozwiązania problemu:

- zawodnicy nie otrzymają pensji za okres, w którym rozgrywki ligowe zostały zawieszone

- obniżka dotychczasowych zarobków. 

Dla przykładu:

Zawodnik, który zarabia 100 tysięcy euro będzie miał inną obniżkę zarobków niż piłkarz, który zarabia 500 tysięcy euro. Graniczna wartość obniżenia zarobków ma wynieść 30%. 

Włoski dziennik dodaje, że wiele mniejszych klubów jak np. Empoli oraz te z czołówki jak chociażby Juventus i Inter dążą do definitywnego zakończenia obecnego sezonu na obecnym etapie rozgrywek. Wielkim przeciwnikiem tego pomysłu jest z kolei Claudio Lotito, który chciałby wznowić ligę na przełomie maja i czerwca.

Włoski rząd powinien do Wielkanocy podjąć decyzję w przypadku obu spraw.

Komentarze

  • avatar
    sheva7acm
    Dwumecz Lazio- Juve o mistrza i kończymy sezon - reszta nie ma znaczenia !
  • avatar
    MK92
    Plus koronawirusa będzie przynajmniej taki, że w pewnym stopniu zmniejszą się te chore wydatki na piłkę, które w ostatnich latach coraz bardziej zabijały romantyzm tego sportu.