MŚ 2018: Umtiti na wagę finału, Francja zagra o złoto!

Poniżej prezentujemy relację z meczu 1/2 finału mistrzostw świata Francja vs Belgia.

Podsumowanie z meczu Francja vs Belgia przygotował członek naszej redakcji, Michał Mirowski (Gila).

Punktualnie o 20:00 w Sankt Petersburgu reprezentacje Francji i Belgii rozpoczęły pierwszy mecz półfinałowy tegorocznego mundialu. Przed spotkaniem trudno było wskazać faworyta, z jednej strony potęga – aktualni wicemistrzowie Europy i byli mistrzowie świata, a z drugiej posiadająca złote pokolenie reprezentacja niezwykle głodna sukcesów. W składach obu drużyn bez niespodzianek, Deschamps i Martinez postawili na tych samych zawodników, którzy dali im awans do 1/2 finału. Jedyne zmiany to; we Francji powrót zawieszonego Matuidiego, oraz w Belgii Moussa Dembele w miejsce Meuniera

Pierwsze dziesięć minut to spokojna gra obydwu zespołów. Żadna z ekip nie zdecydowała się zaryzykować i oglądaliśmy głównie wymianę podań w środku pola.

W końcu w 15 minut pierwsza groźna akcja. Piłkę w polu karnym dostał Eden Hazard, Belg bez namysłu oddał strzał na bramkę Llorisa, ale minimalnie chybił.

Francja odpowiedziała kilka chwil później potężnym strzałem z dwudziestu metrów Matuidiego, ale dobrze ustawiony Courtois nie miał problemów ze skuteczną interwencją.

Z biegiem czasu to jednak Belgowie zaczęli przejmować inicjatywę. W 21. minucie tylko dzięki fantastycznej interwencji bramkarza reprezentacji Francji po strzale Alderweirelda, trójkolorowi nie stracili gola.

Dziesięć minut później, sprytne uderzenie z główki oddał Giroud po dośrodkowaniu Pavarda, ale minimalnie nie celnie.

W 39. minucie najlepsza okazja Francuzów w pierwszej połowie. Doskonale podanie Mbappe do Pavarda, ale obrońca trójkolorowych przegrał pojedynek oko w oko z Courtoisem.

W ostatnich minutach mieliśmy m.in. okazję Griezmanna z rzutu wolnego i szansę Lukaku po błędzie Umtitiego, ale w obu przypadkach skończyło się bez korzyści dla jednych czy drugich. Nie długo potem sędzia zakończył pierwszą połowę.

Pierwsza okazja w drugiej odsłonie gry to główka Lukaku po dośrodkowaniu Witsela, ale napastnik Manchesteru United nie potrafił oddać celnego strzału.

W 51. minucie w końcu zobaczyliśmy bramkę. Dośrodkowanie w pole karne z rzutu rożnego Griezmanna na gola zamienił Umtiti. Obrońca Barcelony świetnie wyskoczył i strzałem w krótki słupek nie dał szans bramkarzowi Belgów.

W 56. minucie powinno być 2:0. Genialne podanie piętą od Mbappe do Giroud, ale napastnik Chelsea nie potrafił wykorzystać okazji i został zatrzymany przez Thibaut Courtois

Belgia po stracie gola nie potrafiła odpowiedzieć, ciągle to Francja przeważała i była bliżej kolejnego gola niż Belgia wyrównania. Na tą sytuację zareagował trener Martinez, wpuszczając Mertensa w miejsce niewidocznego Dembele

Napastnik Napoli wniósł sporo ożywienia, kilka razy bardzo groźnie dośrodkowywał. Najbliżej szczęścia było po jego podaniu do Fellainiego, ale główka rosłego Belga była minimalnie niecelna.

Po zrywie spowodowanym wejściem Mertensa, Belgowie długo nie mogli ponownie zagrozić bramce trójkolorowych. W końcu udało się zatrudnić Hugo Llorisa w 81. minucie, ale golkiper Tottenhamu odbił piłkę po groźnym strzale Witsela

W drugiej minucie doliczonego czasu gry sprawę awansu mógł zakończyć Greizmann, ale jego strzał z kilkunastu metrów był za słaby by pokonać Courtoisa

Jeszcze lepszą okazję w ostatniej minucie meczu miał Tolisso, ale i tym razem świetnie interweniował bramkarz Chelsea. Chwilę później arbiter spotkania gwizdną po raz ostatni i stało się jasne, że to Francja zagra w finale mistrzostw świata Rosja 2018!

Francja – Belgia 1:0 (0:0)

1:0 Umtiti 51’

Francja (1-4-2-3-1): Lloris; Pavard, Umtiti, Varane, Hernandez; Pogba, Kante; Mbappe, Griezmann, Matudi; Giroud
Belgia (1-3-5-2): Courtois; Alderweireld, Kompany, Vertonghen; Chadli, Dembele, Fellaini, Witsel, De Bruyne; Hazard, Lukaku

Skrót: [klik]