MŚ 2018: Urugwaj minimalnie lepszy od Egiptu, Urugwaj 1:0 Egipt

W dniu dzisiejszym odbył się drugi mecz grupy A, w której rywalizują ze  sobą Rosja, Urugwaj, Egipt i Arabia Saudyjska. Tym razem naprzeciw  siebie stanęły reprezentacje Egiptu i Urugwaju, główni faworyci do awansu do kolejny rundy z tej grupy. Obie reprezentacje mierzyły się ze sobą po raz drugi w swojej historii. Pierwsza potyczka między nimi miała miejsce w 2006 roku i był to mecz towarzyski. Wówczas górą okazała się drużyna z Ameryki Południowej, która dwukrotnie umieściła piłkę w siatce rywali.

Od samego początku tego meczu inicjatywę przejęła reprezentacja Urugwaju prowadzona przez Oscara Tabareza. Pomimo wielu prób umieszczenia piłki w bramce przeciwnika, żadna z nich nie zakończyła się pomyśli 15-krotnych zwycięzców Copa America. Było to głównie spowodowane dobrą postawą w defensywie reprezentacji Egiptu, a w szczególności ich pierwszego bramkarza, Mohameda El Shenawiego, którą rozgrywał dzisiaj kapitalne zawody.

Pierwsza groźna akcja, która mogła zakończyć się zmianą rezultatu miała miejsce w 23 minucie. Wówczas Edinson Cavani przekiwał kilku rywali i oddał strzał zza krawędzi pola karnego. Strzał ten został jednak zablokowany, a sędzia bocznu wskazał na rzut rożny. Chwilę później piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego otrzymał Luis Suarez, który próbował ponowić próbę swojego kolegi z reprezentacji. Niestety jego strzał minął się z lewym słupku bramki strzeżonej przez El Shenawiego.

Swoich sił próbowała również reprezentacja Egiptu, jednakże żadna z tych prób nie potrafiła zagrozić bramce pilnowanej przez bramkarza Galatasaray Stambuł, Fernando Muslery.

Pierwsza odsłona tego meczu byłaś zaprawa dynamiczna i miało w niej miejsce wiele akcji, jednak w grze obu drużyn dało się zauważyć sporo niedokładności, co w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do zakończenia pierwszej połowy bezbramkowym remisem.

Reprezentacja Urugwaju ponownie przejęła inicjatywę w pierwszych minutach tego meczu i od samego początku próbowała narzucić wysoki pressing na swoim przeciwniku.

Już w 46 minucie mogło dojść do zmiany rezultatu na tablicy wyników. Edinson Cavani odegrał bowiem piłkę do Luisa Suareza i ten stanął przed szansą pokonania bramkarza Egiptu. Był on jednak dobrze ustawiony na nogach i obronił strzał napastnika FC Barcelony.

Obraz gry w drugiej połowie opierał się na zaciekłej rywalizacji między zawodnikami obu drużyn przez co arbiter główny tego spotkania, Bjorn Kuipers musiał wielokrotnie przerywać spotkanie.

W 72 minucie ekipa z Afryki miała okazję do objęcia prowadzenia. Ahmed Fathy otrzymał podanie od jednego ze swoich kolegów z zespołu i bez wahania oddał strzał z pierwszej piłki w sam środek bramki. Na jego nieszczęście jego strzał z małej odległości został świetnie zatrzymany przez Fernando Muslerę.

Na odpowiedź Urugwaju nie trzeba było długo czekać. W 73 .minucie Luis Suarez mógł wprawić w swoich kibiców w stan euforii, ale dzisiejsza niemoc  w jego wykonaniu zrobiła swoje. Urugwajczyk stanął bowiem przed szansą sam na sam z bramkarzem rywal, ale kilkukrotnie zawahał się przy decyzji oddania strzału. Koniec końców piłka znalazła się w rękach El Shenawiego.

Dziesięć minut później błąd kolegi z zespołu chciał naprawić Edinson Cavani. Napastnik PSG oddał uderzenie z pierwszej piłki z końca pola karnego. Piłkę skierowaną na prawy słupek bramki wybronił jednak bramkarz egipskiej drużyny. Po tym zdarzeniu piłka opuściła boisko, a Urugwaj otrzymał rzut rożny, z którego ostatecznie nic nie wynikło.

Reprezentacja Urugwaju nie chciała zadowolić się wynikiem 0:0 i wciąż walczyła o trzy punkty w tym meczu. Drużyna prowadzona przez Oscara Tabareza dopięła swego w 89. minucie. Piłka wylądowała w końcu wylądowała w siatce. Carlos Sanchez wybił wysoko piłkę z rzutu wolnego, a ta trafiła na głowę Jose Gimeneza. Urugwajczyk stał się bohaterem swojej reprezentacji i całego narodu.

Egipt mimo wielu prób konstruowania akcji, nie potrafił zmienić niekorzystnego dla siebie rezultatu.

Mecz ten zakończył się w 97. minucie i w takich okolicznościach reprezentacja Urugwaju odniosła pierwsze zwycięstwo na tegorocznym mundialu. Reprezentacja Egiptu będzie musiała znieść gorzki smak porażki

Skrót [klik]

Egipt (4-2-3-1): El Shenawi; Fathi, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafy; Elnery, Hamed; Warda, El Said, Trezeguet; Mohsen

Urugwaj (4-4-2): Muslera; Caceres, Godin, Gimenez, Varela; De Arrascaeta, Vecino, Bentancur, Nandez; Cavani, Suarez

Zmiany:

* Egipt:
50' Morsy in, Hamed out
63' Kahraba in, Mohsen out
82' Sobhi in, Warda out

* Urugwaj:
58' Sanchez in, Nandez out
59' Rodriguez in, De Arrascaeta out
87' Torreira in, Vecino out