Moncada: Szczegóły potrafią zrobić różnicę

Moncada: Szczegóły potrafią zrobić różnicę

Geoffrey Moncada za pośrednictwem The Athletic przedstawił kulisy swoje pracy. Poniżej prezentujemy wypowiedź szefa skautingu Milanu.

Wiele gazet porównywało nasze działania na rynku transferowym do 007. Trochę jest w tym prawdy. Wszystkie duże kluby, jak na przykład Bayern Monachium i Manchester City wykonują niesamowitą robotę na poziomie młodzieżowego skautingu. Ich postawa jest przykładem do naśladowania.

Jeśli jakiś 20-latek gra na dany moment słabo to, dostaje zwykle notę 4/10. Dla mnie liczy się jednak potencjał. Pewne rzeczy można wypracować z czasem.  
Podoba mi się, kiedy skaut patrzy na to w ten sposób i mówi do mnie: 

Słuchaj, ten zawodnik nie zagrał dzisiaj dobrze, ale ma talent.

W takim przypadku nie rezygnujemy z takiego piłkarza i dalej go obserwujemy. Na ostatnim etapie selekcji mamy przygotowany szczegółowy raport, zawierający wszystkie informacje i statystyki. 

Jeśli chodzi o mnie, nie potrzebuję skauta, który chodzi tylko na mecze. Potrzebuję kogoś, kto obserwuje treningi, rozmawia z rodzicami, dyrektorami akademii. Zbyt łatwo jest pójść na mecz, napisać raport i skończyć swoją pracę. Takie rzeczy można zrobić w biurze. Musimy mieć dane wywiadowcze - sytuacja kontraktowa, jaka jest rodzina itp. Szczegóły potrafią zrobić różnicę. Relacje międzyludzkie mają znaczenie.  

Komentarze