Mirabelli: Sytuacja związana ze spłatą Elliotta była absurdalna

Mirabelli: Sytuacja związana ze spłatą Elliotta była absurdalna

Massimiliano Mirabelli był gościem w telewizji Telelombardia. Oto, co były dyrektor sportowy Milanu miał do powiedzenia:

Musieliśmy stworzyć zespół od zera. Kiedy trafiłem do Milanu, zastałem gruz. Zdecydowaliśmy się dokonać wielu transferów, aby stworzyć młody i solidny zespół, który może się rozwijać i funkcjonować przez lata. To nie był łatwy rok, ponieważ niedługo po mercato czekaliśmy na decyzję UEFA. Patrząc z perspektywy czasu, przeprowadzenie pojedynczej kampanii transferowej było zbyt krótkim okresem na zbudowanie zespołu. Powinniśmy budować zespół stopniowo i myślę, że powinniśmy otrzymać na to zdecydowanie więcej czasu.


Czy to prawda, że wydaliście 230 mln euro na transfery? 

To są fałszywe informacje. Deficyt mercato wyniósł 160 milionów euro.

Dołączyłem do klubu pod koniec lipca niektórzy zawodnicy mieli już spore oczekiwania. Jednym z takich zawodników był Kessie. Wszyscy zawodnicy, których sprowadziłem do Milanu generują wielkie zyski, za wyjątkiem Biglii, ale to wynika z jego wieku.

 Andre Silva został zbyt szybko skreślony. Powinno dać mu się więcej czasu i nie podejmować niektórych decyzji zbyt pochopnie. W ciągu najbliższych kilku lat Andre Silva będzie jednym z najlepszych napastników na świecie. Jeśli Sevilla odkupi Silvę, Milan może osiągnąć zysk w wysokości 15 mln euro.


O Aubameyangu:

Mieliśmy z nim porozumienie, ale Dortmund i jego ojciec chcieli, abyśmy rozbili bank. Jego ojciec nie chciał go sprowadzić z powrotem do Milanu.


O Cutrone:

Jego umowa zmierzała ku końcowi, ale nie wystawiliśmy go na listę transferową. Ile może być teraz wart? Dzięki przedłużeniu z nim umowy, Milan może mieć wielkiego zawodnika w swoich szeregach. Zdawaliśmy sobie sprawy z jego potencjału nawet wtedy, gdy nie był nikomu znany.


O Cristiano Ronaldo:

Nie chcę o tym rozmawiać. Mogę o tym powiedzieć teraz, ale zrobię to po raz ostatni. Fassone powiedział mi, że kwota oczekiwana przez Real przerasta nas i musieliśmy zrezygnować. Najpierw dano nam zupełnie inny budżet na transfery, później uległ on zmianie. Co więcej mogę powiedzieć? Pieniądze na transfery były, ale w zależności od pory dnia mówiono co innego.

Ronaldo powiedział mi, że chce wygrać Ligę Europy, ponieważ nigdy jej nie wygrał. Możecie mi wierzyć lub nie, to wasza sprawa. Milan ma urok, który nie każdy może zrozumieć.

Rozmawiałem z Mendesem o transferze Ronaldo na długo przed transferem Andre Silvy. Powiedziałem Pellegattiemu, że mam w ręku kartę Ronaldo i wszystko jest już gotowe. On jednak mnie zdradził, ponieważ dzień później powiedział, że na San Siro pojawi się wielka gwiazda. Naprawdę byliśmy blisko sprowadzenia Ronaldo. Dzień później powiedziano mi, że pieniądze, które były odłożone na ten transfer zniknęły. Jako dyrektor sportowy zrobiłem wszystko, aby ten transfer doszedł do skutku. Niestety nowi właściciele mnie nie wsparli.

Nie żartuję, chcieliśmy zaprezentować Cristiano Ronaldo na San Siro. Wszystko było już gotowe. Mieliśmy umowę z Realem i zawodnikiem. Negocjacje były już praktycznie zamknięte. Niestety zawiedli nowi właściciele.


Moją osobistą gwarancją był Berlusconi, który przekazał Milan w ręce Yonghong Li. Byłem spokojny, ponieważ najważniejszy człowiek we Włoszech przekazał swój klub komuś, kto obiecał mu morza i góry. Czego mogłem się obawiać?


O napastnikach:

Po tym wszystkim zajęliśmy się sprawą Aubameyanga, ale jego ojciec wszystko zepsuł.

Pierwszym wyborem Montelli był Kalinić, który chciał tylko Chorwata. Zakup nowego napastnika do Milanu nie był żartem. W grę wchodziły spektakularne liczby.

Milik? Nie rozśmieszaj mnie.

Immobile, Belotti? Obaj ci zawodnicy byli wycenieni na 100 milionów. Czy zdajesz sobie sprawę z tego co to znaczy zrobić mercato dla Milanu? Za każdym razem kiedy chcieliśmy dokonać przelew, byliśmy bardzo spięci.


Czy zastanawiałem się kto stoi za tymi właścicielami? Nie zadawałem sobie tego typu pytań. Otrzymałem ofertę z Milanu, o co jeszcze powinienem zapytać?

Przelewy zawsze przychodziły pod koniec wyznaczonego okresu za wyjątkiem ostatniej raty. Wyjaśnienia? Jestem drobnym aktorem tych wydarzeń. Musicie zapytać o to kogoś innego. Wynagrodzenia? Nigdy niczego nie przeoczyłem. Zawsze wypłacaliśmy wszystko co do ostatniego grosza.

Dlaczego chińscy właściciele nie odpowiadali na zarzuty prasy?

Chińczycy różnią się od nas i nie obchodzą się z takimi rzeczami. Pytali się mnie tylko czy pieniądze przyszły na moje konto. Sytuacja związana ze spłatą Elliotta była absurdalna. Zapewniam was, że było wielu zainteresowanych, którzy chcieli przejąć klub od Chińczyków. Niektórych z nich znam osobiście. Nigdy nie zrozumiem dlaczego Yonghong Li wolał wszystko stracić zamiast zarobić, tym bardziej, że potencjalny nowy właściciel klubu mógł go obsypać złotem.


O Donnarummie:

Mogę zaakceptować pewną krytykę, ale będę również krytykował tych, którzy stworzyli ogromne szkody jego wizerunku. Chcieliśmy przedłużyć z nim umowę. Jego agent chciał 40 milionów prowizji za przedłużenie umowy z Donnarummą.

Jego sprzedaż za duże pieniądze nie była możliwa, ponieważ jego umowa była bliska wygaśnięciu i wiele klubów chciało podpisać z nim umowę na początku roku, aby zagwarantować sobie jego usługi w kolejnym sezonie. Czy zdajecie sobie sprawę jaka to była sytuacja? Tego transferu nie dałoby się spieniężyć, ponieważ każdy zainteresowany klub chciał go pozyskać za darmo. Wszyscy dobrze wiecie kto jest autorem tego zajścia.

Donnarumma jest atutem Milanu. Pracowaliśmy nad tym, aby Milan miał właśnie ten atut. Gdybyśmy nie przedłużyli z nim umowę, on odszedłby latem za darmo i stracilibyśmy tym samym mnóstwo pieniędzy.


O Raioli:

Są pewne aspekty w mojej relacji z Raiolą, o których nie mogę powiedzieć. Powinienem mieć ze sobą pięciu lub sześciu prawników, aby móc powiedzieć o pewnych rzeczach. Kiedy Donnarumma chciał samodzielnie podpisać nową umowę, jego agenci nie odbierali telefonów i Donnarumma niczego nie podpisał. On chciał, oni nie, proste. 

Czy Raiola otrzymał prowizję za przedłużenie umowy z Donnarummą 

Nie dostał za to ani eurocenta.


Elliott? To normalne, że nowi właściciele decydują się na umieszczenie swoich ludzi. Jeśli prawa do własności ulegają zmianie, normalne jest przeprowadzenie zmiany w zarządzie. Wszystko przyjąłem w wielkim spokojem.


O Borinim:

Zapłaciliśmy za niego 5 mln euro, przy czym płatność jest rozłożona na 4 lata. Borini to jeden z najlepszych transferów, jaki przeprowadziłem. Wszyscy powinni go chwalić, kazano mu grać niemal na każdej pozycji oprócz bramkarza i zawsze dawał z siebie wszystko. Kibic, który kocha Milan powinien docenić takiego zawodnika jak Borini.


O Biglii:

On kosztował 17 mln euro, a nie 20 jak podają media.


Czy Andre Silva jest rozczarowaniem?

Jeśli za 2 lata Sevilla sprzeda go za ponad 100 milionów do któregoś z klubów Premier League to zobaczymy co o nim powiesz.


O Bonuccim:

Pojawiła się okazja i nie chcieliśmy jej przegapić. Rozumiem złość fanów z powodu Bonucciego, ale on jest wielkim człowiekiem i wielkim profesjonalistą. Był taki moment, w którym Milan pluł krwią. Czy poprosił nas o odejście? Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. To była skomplikowana sytuacja, w której centrum nie był Bonucci. Wiązała się ona również z innymi zawodnikami.

Po jakimś czasie jego rodzina wróciła do Turynu, a on został prezesem w Mediolanie i czuł się z tym źle. Codziennie dojeżdża na treningi i był pierwszym który przyjeżdżał do Milanello i ostatnią osobą, która opuszczone ośrodek treningowy.


O Montolivo:

Dlaczego Montolivo nie gra? Powinniście zapytać o to Gattuso. Mogę powiedzieć, że w ostatnim sezonie Montolivo wykazywał się prawdziwym profesjonalizmem.

 W lipcu tego roku planowaliśmy podróż do Stanów Zjednoczonych. Po dokonanie oceny kadry pod względem technicznym Gattuso doszedł do wniosku, że Montolivo ma pewne braki fizyczne i atletyczne i woli zostawić go w Milanello. Decyzje Gattuso to decyzje natury technicznej.


Postawiłem na Gattuso, ponieważ jest z Kalabrii?

Postawiłem na niego, ponieważ jest wielkim mistrzem. On zaczął się uczyć swojego fachu od pracy od samego zera. Dałem mu szansę w Primaverze, ponieważ uznałem, że taki ruch może bardzo pomóc młodym zawodnikom w rozwoju. Gattuso jest jak Guardiola, jak Sarri, to prawdziwy innowator, nauczyciel. Dysponuje sztabem na najwyższym poziomie i jest super przygotowany. Decyzje o przekazaniu mu pierwszego zespołu nie została podjęta z dnia na dzień. Musiałem go przez jakiś czas obserwować i na podstawie swoich obserwacji dokonałem wyboru. Nie żałuję swojej decyzji.


Komentarze

 • avatar
  MK92
  Z tym transferem Ronaldo, to jakoś mi się wierzyć nie chce. Sam wywiad bardzo ciekawy i tylko potwierdza moje i wielu innych Milanistów domniemania, że Yonghong Li był zwykłą figurą w czyjejś grze.
 • avatar
  Jaca
  A ja szanuje Mirabelliego. Zrobił naprawdę solidne transfery, chociaż jak wiadomo nie wszystkie wypaliły. Z Borinim to ładnie poleciał, ale moim zdaniem jemu zawdzięczamy pozbycie się znacznej części "szrotu" lub "gruzu" jak sam określił :D.Potrafi przyznać się do błędu i powtarza, że praca dla Milanu była dla niego zaszczytem. chociaż był tu krótko.
 • avatar
  MilanFanJ
  bardzo ciekawy wywiad. interesujące spojrzenie na wiele tematów z ostatniego roku wokół Milanu.
 • avatar
  milanista28
  Li to jednak byl pionek. Tam chyba dzialal wiekszy bizmesmen.Tylko to rzad chinski wszystko upieprzyl wprowadzil ograniczenia i sie taki anonimowy miliarder wycofal. Li to tylko byl figurant.