Leonardo: To jest nasze marzenie

Leonardo: To jest nasze marzenie

Leonardo udzielił wywiadu dla RMC Sport. Oto, co dyrektor techniczny Milanu miał do powiedzenia:

Czy któryś z obecnych zawodników Milanu może stać się legendą?

Istnieje taka możliwość. Obecny okres w historii Milanu jest mniej zwycięski niż w przeszłości, ale w ciągu 120 lat historii tego klubu, Milan był częściej na fali wznoszącej, aniżeli na dole. Obecny trend polega na tym, aby wrócić na szczyt.

Czy ten zespół może odnieść większy sukces?

W trakcie tego sezonu zespół jest na nowo budowany. Jeśli uwierzymy swoje umiejętności, wszystko może się zdarzyć. Wiele będzie zależało od dyspozycji zawodników, Gattuso, jego wyborów oraz dostępnego czasu. Nie sądzę, aby nasz los był już przesądzony. Są takie momenty, w których zwycięstwa przychodzą łatwiej, ale są też takie, w których trzeba nieco pocierpieć, aby odnieść sukces.

Co myślisz o zmianie ustawienia?

Myśleliśmy o tym od samego początku. Dysponujemy zespołem, który może nam zaoferować wiele możliwości. Mamy dobrą ławkę rezerwowych opartą na takich zawodnikach jak Castillejo czy Borini. To prawda, że rozpoczęliśmy ten sezon z myślą o grze w ustawieniu 4-3-3, ale to normalne, że z biegiem czasu może pojawić się inna wizja gry i chęć wprowadzenia innych pomysłów.

Ibrahimović nie zagra w fazie play-off z Los Angeles Galaxy. Czy Ibra wróci do Milanu?

Uważam, że mówienie teraz o mercato nie ma żadnego sensu. Uważamy, że nasz zespół wyciągnął wnioski po ostatnich dwóch porażkach i wie co robić, aby rozwijać się we właściwym kierunku i to jest najważniejsze. Jesteśmy na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej z jednym meczem zaległym. Naszym celem jest zdobycie trzech punktów najbliższym meczu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że realizacja naszych celów nie jest łatwym zadaniem. Nie zapominamy, gdzie zaczynaliśmy: 20.lipca zostaliśmy wykluczeni z Ligi Europy, mieliśmy w zespole zawodników którzy chcieli opuścić nasze szeregi. W ostatnich latach Milan zajmował ósmą, siódmą i szóstą w tabeli. Nie możemy myśleć, że z dnia na dzień staniemy się zespołem na miarę Scudetto. Wydaje mi się, że nasze cele nie są przesadzone. Chcemy je zrealizować na spokojnie, ponieważ mamy pewne ograniczenia i musimy pracować zgodnie z pewnymi zasadami.

Jaki jest cel Milanu na ten sezon?

To normalne, że Milan chce wrócić do Ligi Mistrzów. To jest nasze marzenie. Myślę, że możemy zrealizować ten cel i zdobywać trzy punkty w każdym meczu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że osiągnięcie naszego celu nie będzie łatwe.

Jak podchodzisz do ostatniego zwycięstwa nad Sampdorią?

To zwycięstwo było warte więcej niż 3 punkty. Udało nam się wrócić do gry z odpowiednim nastawieniem. Zareagowaliśmy na wydarzenia na boisku i możemy cieszyć się z kompletu punktów.

Mówiłeś, że Milan potrzebuje czasu. Jak wygląda sytuacja z Gattuso?

Rozmawiamy z Paolo o wielu sprawach związanych z Milanem. Nie możemy sobie pozwalać na obalanie każdy plotki związanej jest Gattuso.  Na dzień dzisiejszy Gattuso jest trenerem Milanu i chcemy u jego boku wygrywać spotkania. Nasza trójka: ja, Paolo i Gattuso jest ze sobą w stałym kontakcie. Chcemy, aby między nami było wszystko jasne i jeśli jest coś, co wymaga przeanalizowania, robimy to wspólnie.

Jakie miejsce przewidujesz dla Milanu na koniec sezonu?

Przewidywanie takich rzeczy nie ma żadnego sensu. Pamiętajmy, gdzie obecnie jesteśmy:

brakuje nam trzech punktów do strefy Ligi Mistrzów, jesteśmy trzecim zespołem w lidze pod względem zdobytych bramek i zajmujemy drugie miejsce w grupie w Lidze Europy.

O meczu Milan vs Genoa?

Jutrzejszy mecz pozwoli nam określić, jaka jest nasza realna pozycja w tabeli po rozegraniu 10 kolejek.

Co myślisz o swojej pracy?

Czuję się dobrze w Milanie. Społeczność Milanu dzieli się na dwie grupy: zawodników i  kierownictwo. Mam prawie 50 lat. W swoim życiu przeżyłem wiele chwil, które nauczyły mnie spokoju w tym zawodzie. Jest to praca, które mi się podoba. Czuję się w niej bardzo dobrze.

Czy byłbyś gotów wrócić na ławkę trenerską?

Chciałbym zaprzeczyć wszelkim plotkom, które pojawiły na mój temat w tej sprawie. Wybrałem już swoją ścieżkę i jestem bardzo zadowolony z tego, co robię.

Co myślisz o Paquecie?

On ma 21 lat i posiada wielki talent. Zaczął grać w drużynie Narodowej I zdążył zgromadzić doświadczenie we Flamengo, które jest drugą siłą w lidze brazylijskiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dołączy do zespołu, który wciąż jest w trakcie budowy, więc będzie potrzebować trochę czasu,  aby się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Paqueta to piłkarz, który jest naprawdę obiecujący.

Jak oceniasz grę Higuaina?

Ma dwa gole mniej niż niezwykły zawodnik, jakim jest Cristiano Ronaldo, który gra w w zwycięskiej drużynie od siedmiu lat. Ogólnie Higuain ma 5 bramek mniej i mniej rozegranych spotkań, co pokazuje jego niewątpliwą wartość dla naszego zespołu. Higuain jest dla nas ważnym punktem odniesienia.

O Donnarummie:

Jest bramkarzem włoskiej drużyny narodowej. Wielu zawodników Milanu doświadczyło wzlotów i upadków. Zmiana pewnego trendu nie jest jednak łatwe. Jego potencjał jest widoczny w wielu momentach. On musi szukać stabilizacji zarówno na boisku i poza nim. Gigio ma przed sobą jeszcze dużo czasu.

Komentarze

 • avatar
  Slaviio
  Swietny dyplomata Mam nadzieje ze jutro będę razem się cieszyl z zarządem z udanego meczu i 3 punktów … Gonzalo licze na bramke ….
 • avatar
  MK92
  Leonardo wygląda na bardzo rozsądnego i inteligentnego człowieka, który wszystkich swoich przemyśleń nie wypowiada przed dziennikarzami. Jak kolega wyżej trafnie określił - jest świetnym dyplomatą. Swoją drogą, ciekawe czy podczas tych kontaktów z Gattuso Leonardo udziela jakichś podpowiedzi dotyczących kwestii taktycznych ;)
  • avatar
   Slaviio
   Wedlug mnie zmiana ustawiania to kwestia rozmow z Paulo i Leonardo widza z trybun o wiele więcej niż w nerwach gattusooo
 • avatar
  Kamilo
  Nasza drużyna potrzebuje 2/3 wzmocnień i możemy mieć ekipę jak Inter w tym momencie. Widać ile daje teraz im pozyskanie De Vrija, Politano i Nainggolana (co prawda teraz kontuzjowany). U naszych somsiadów dobrze widać jak należy umiejętnie wzmocnić 2/3 pozycję, żeby uzyskać skok jakościowy.
  • avatar
   adamos
   raczej to zasługa ogarniętego trenera, ktory potrafi coś zrobić z niczego... Inter grając z Barcą rywalizował prawie na równi i miał szanse swoje. My grając przeciwko Betisowi wstyd i hańba...