Kaká: Bardzo chciałbym wrócić, ale nie jest to właściwy moment

Kaká: Bardzo chciałbym wrócić, ale nie jest to właściwy moment

Ricardo Kaká udzielił wywiadu dla La Gazzetta dello Sport. Oto, co były zawodnik Milanu miał do powiedzenia.

 O problemach adaptacyjnych Lucasa Paquety:

 Za moich czasów w zespole było 7 Brazylijczyków. Było też wielu innych ludzi, którzy mi pomagali jak na przykład Galliani, Braida i Berlusconi. Costacurta pomagał mi w nauce języka włoskiego. Borriello był moim rówieśnikiem, więc łatwiej było mi dzielić się z kimś pewnymi rzeczami. Od każdego mogłem się czegoś nauczyć. Lucas musi znaleźć pewność siebie. W poprzednim sezonie radził sobie dobrze. W drugim sezonie zmaga się z pewnymi problemami. Z własnego doświadczenia wiem, że takie rzeczy mogą się zdarzać. Lucas musi być świadomy swoich cech i umiejętności. W silnym zespole może być to istotne.  

Czy Lucas jest zbyt brazylijski?

 Jeśli ktoś zdecyduje się na transfer Brazylijczyka, musi wiedzieć, jakimi zawodnikami są Brazylijczycy. Lucas musi zrozumieć włoską piłkę, ale nie może stracić swojej własnej tożsamości. Musi pozostać kreatywny, ponieważ jest nasza cecha narodowa, ale jednocześnie być praktyczny. Jeśli zdecyduje się na wykonanie sztuczki lub na drybling, musi to zrobić w kierunku bramki.

 Jaka jest jego rola na boisku?

Wierzę, że może być dobrym mezzalą.

 Jakie są Twoje oczekiwania wobec derbów?

 Zawsze mówi się, że derby to szczególne spotkanie. Liga Mistrzów jest jeszcze bardziej wyjątkowa.

 Oczekuję, że nadchodzące derby pozwolą Milanowi naprawdę się zmienić. Takie spotkanie może dać wielki impuls. San Siro to wspaniały stadion.

 Jak zakończy się to spotkanie?

 Liczę na Ibrę, więc mam nadzieję, że ten mecz zakończy się dla nas dobrze.

 O przyszłości San Siro:

 Mam nadzieję, że zostaną zachowane pewne elementy architektoniczne. Rozumiem, że piłka nożna to biznes i, że nie można żyć przeszłością, ale coś musi pozostać z tego stadionu. Maracana wielokrotnie zmieniała swoje oblicze i nie jest już taka sama, ale wciąż ma w sobie wielką historię.

O Ibrahimoviciu:

 Wspaniale jest go widzieć w zespole. Pomimo swojego wieku, on wciąż cieszy się grą. Ibra jest rok starszy ode mnie, ale dzięki odpowiednim narzędziom i fizjoterapii, które są obecnie dostępne, może kontynuować swoją karierę. Motywacja jest jego najsilniejszą cechą.

 Czy obecny Milan bardzo różni się od Twojego?

 Czasy się zmieniają. Pojawiło się wiele problemów ekonomicznych i z zarządzaniem. Zauważyłem, że poprawiła się sytuacja zespołu w tabeli. Mam nadzieję, że zarówno Milan jak i Inter zaczną ponownie inwestować i wrócą do dawnej chwały. Milan i Inter to historyczne zespoły. Mediolan to piękne miasto, a Włochy to cudowny kraj. Zasmuciło mnie to, że żadna drużyna z Mediolanu nie awansowała do kolejnej rundy Ligi Mistrzów lub choćby do ćwierćfinału. Trzeba wrócić do pewnej tradycji. Dzięki pieniądzom z Ligi Mistrzów można sprowadzić wspaniałych zawodników i wrócić na szczyt.

 Co myślisz o Finansowym Fair Play?

 To jest błędne koło. Rozumiem pewne zasady, ale jeśli nie zainwestujesz wystarczająco dużo pieniędzy, nie będziesz mógł zbudować dobrej drużyny i nie awansujesz do najważniejszych turniejów. W ten sposób tworzy się błędne koło. W ten sposób pies gryzie własny ogon.

 Jakie masz plany na przyszłość?

 Nie chcę być trenerem. Skończyłem kurs w Brazylii i teraz staram się pogłębić swoją wiedzę. W przyszłości chciałbym być menedżerem, a może prezydentem jakiegoś klubu przez wiele lat, ale nie trenerem ani dyrektorem sportowym. Życie trenera jest zbyt skomplikowane. W tej chwili bycie blisko moich dzieci jest najważniejsze. Być może za 5 lub 10 lat zmienię zdanie.

 Czy Twoja przyszłość będzie związana z Milanem?

 Bardzo chciałbym wrócić, ale nie jest to właściwy moment. Chciałbym współpracować z Maldinim i Bobanem i pomóc klubowi, ale nie nadszedł jeszcze czas, aby opuścić Brazylię. 

Komentarze