Ielpo: Gattuso wciąż boi się zaryzykować i wyjść poza pewne schematy.

Ielpo: Gattuso wciąż boi się zaryzykować i wyjść poza pewne schematy.

Mario Ielpo udzielił wywiadu dla Milannews.it. Oto, co były bramkarz Milanu miał do powiedzenia: 

O powrocie do formy Donnarummy:

On ma wszystko, aby rozstrzygnąć losy spotkania i udowodnić, że jest prawdziwym mistrzem. Przez jakiś czas miał okres, w którym nie potrafił tego zrobić.

Z czym mogą wiązać się problemy u bramkarzy?

Część psychologiczna u bramkarza jest decydująca. Teraz widzimy zupełnie inny styl gry w jego wykonaniu: jest bardziej stanowczy między słupkami, zawsze stoi na nogach, kiedy inni już się rzucają za piłką, choć jest to całkowicie niepotrzebne. W ostatnich meczach można zauważyć pozytywną zmianę w sposobie jego gry.

Dino Zoff powiedział, że Gigio stał się mężczyzną. Czy zgadzasz się z jego słowami?

Donnarumma dojrzał jako bramkarz i człowiek. On zawsze był cichą osobą. Teraz uwalnia moc, której do tej pory nie posiadał i teraz pokazuje siłę swojego spokoju.

Na ten moment jest bramkarzem o najwyższym odsetkiem skutecznych interwencji w pięciu najlepszych ligach Europy...

To bardzo ważna informacja. Był czas, w którym pewne rzeczy nie szły po jego myśli i Milan tracił przynajmniej jedną bramkę w meczu. Poprawa w tym aspekcie wynika z wydajności Donnarummy, ale także poprawy gry zespołu w fazie defensywnej. W ostatnich meczach Milan stracił tylko jedną bramkę. Jednym z sekretów takiego stanu rzeczy jest zaangażowanie Bakayoko w fazie defensywnej. Nie wyklucza to jednak jego udziału w akcjach ofensywnych zespołu.

W jakich aspektach Donnarumma powinien się poprawić?

Podoba mi się jego podejście do gry. Najtrudniejsze w byciu bramkarzem są wyjścia do piłki. Kiedy pod względem psychologicznym potrafisz zachować spokój, masz pewną przewagę nad przeciwnikiem i więcej uwagi poświęcasz na używaniu rąk. Jest bardzo wielu bramkarzy o jego parametrach, dla których piłka jest po prostu za mała i ucieka im sprzed nosa. W ostatnim niedzielnym meczu pobiegł za piłką, a ta powędrowała na rzut rożny. Według Donnarumma powinien popracować grę nogami, ponieważ wciąż w tym aspekcie ma pewne problemy.

Czy podoba ci się obecny Milan? Czy jest to drużyny na miarę gry w Lidze Mistrzów?

Czwarte miejsce jest w zasięgu Milanu, ale to nie znaczy że co został już osiągnięty. Myślę że pięć lub sześć zespołów powalczy o dwa ostatnie miejsca premiowane do tych rozgrywek. Zobaczymy gdzie będzie się znajdował Milan pod koniec rozgrywek. Co prawda piątek dołączę do drużyny ale wciąż istnieją pewne problemy z wypełnieniem przestrzeni w polu karnym przeciwnika. Zobaczymy czy ten problem można rozwiązać za pomocą Paquety i Piątka czy musimy zdecydować się na inną formułę.

Co sądzisz o Gattuso i jego dotychczasowej pracy?

Uwielbiam go jako człowieka i jako trenera. Podoba mi się sposób prowadzenia przez nie go drużyny. Uważam go za bardzo dobrego szkoleniowca ale potrzebuję on więcej odwagi w tym co robi. On powinien ośmielić się zrobić coś więcej w tym sensie że nie powinien obawiać się dokonać zmiany formacji i zawodników kiedy jest to konieczne. Gattuso znalazł pewien sposób stabilizacji, stosując ustawienie 4-3-3 z tymi samymi zawodnikami, co dotychczas posiadał w zespole. Potem wielu zawodników doznało kontuzji i zdecydował się na wprowadzenie innych piłkarzy do gry. Dzięki temu odkryliśmy świetnego Bakayoko. Gattuso nie powinien się bać pozwolić komuś grać, nawet jeśli pod względem taktycznym dany zawodnik nie jest gotowy do gry. Gattuso wciąż boi się zaryzykować i wyjść poza pewne schematy.

Komentarze

 • avatar
  Pablo80
  Lubię Rino ale za trenera Milanu w następnym sezonie go po prostu nie widzę. Zarząd powinien w lecie stanąć na uszach i zaklepać trenera z jajami i z pomysłem na grę . Ja bym widział z tych co są dostępni Conte bo serie a zna od podszewki a Rino u jego boku za asystenta to by była bajka Forza Milan.
 • avatar
  Levy291178
  Conte się do nas nie nadaje. On zarzyna zawodników i po jednym sezonie nie nadają się do gry.
 • avatar
  szewa777
  Nie dość wam Merd?? Bonucci Higuain, może już wystarczy? Conte, tfuuu wywali połowę składu. Mamy młody zespół i trenera który wciąż się uczy cierpliwości Pany,
 • avatar
  Kamilo
  Mi się podoba styl Atalanty. Gasperini mógłby się nadać do Milanu, ale znowu byśmy mieli sezon przejściowy jak nie dwa. Gattuso uczepił się jednego schematu i nic nie zmienia, a czasem się aż prosi o coś nowego.