Giampaolo: Nigdy nie wolno nam zapominać, że to, co robimy, robimy dla fanów

Giampaolo: Nigdy nie wolno nam zapominać, że to, co robimy, robimy dla fanów

Marco Giampaolo wziął udział w konferencji prasowej przed meczem z Interem. Oto, za trener Milanu miał do powiedzenia.

Czy pomimo słabej gry, zwycięstwo w Weronie jest dla was ważne?

 Mamy ambicje, aby dobrze grać i wygrywać. Staram się to przekazać zespołowi. Zwycięstwa pomagają nam iść naprzód. Wierzę, że musimy wygrywać i przekonać do siebie kibiców. Do tego właśnie dążymy.

 Czy jutrzejsze spotkanie będzie Twoim najważniejszym w życiu?

 Z pewnością jest to dla nas bardzo ważne spotkanie. Derby to historia sama w sobie. Mieszkałem przez wiele lat w Genui i atmosfera wokół derbów wygląda zupełnie inaczej. To ważne spotkanie dla nas. W tym sezonie czeka nas jeszcze wiele ważnych spotkań i musimy się do tego przyzwyczaić.

 Czy wolisz napiętych i nerwowych zawodników czy bardziej pogodnych?

Wolę skoncentrowanych, chętnych do pracy i entuzjastycznie nastawionych zawodników. Nie interesują mnie nerwowi zawodnicy, zwłaszcza w tych spotkaniach, gdzie napięcie i tak jest duże. Nerwowość nie pomaga przy dobrej grze. Musimy wiedzieć jak dobrze grać w piłkę i być spokojni. Inter jest silnym i zdecydowanym zespołem. Wielka praca musi być wykonywana z wielką dojrzałością na poziomie taktycznym. Jest to najtrudniejszy element gry pod względem wydajności. Musimy wykazać się odpowiednim podejściem na poziomie zespołu.

 Czy widziałeś występ Interu w Lidze Mistrzów?

 Widziałem. W porównaniu do ostatnich spotkań natrafili oni na drużynę, grającą zupełnie inny futbol, co sprawiło im więcej kłopotów.

 Czy jutrzejsze spotkanie będzie okazją do pokazania wszystkich talentów zespołu?

 Być może nadejdzie taki moment spotkania, który zmusi Cię do zrobienia czegoś nieprzewidywalnego. Wcześniej czy później dojdzie do spotkania, w którym trzeba będzie zagrać z zupełnie innym nastawieniem i mniej myśleć na boisku.

 Od 3 lat Milan nie wygrał derbów. Czy stawia to Milan w niekorzystnej sytuacji czy może jest to waszą zaletą?

 Nie uważam, aby zespół był z tego powodu w gorszej sytuacji. Chcę, żeby zespół dobrze przystosował się tego meczu. Pewne rzeczy muszą zostać zrobione dobrze. Musimy zwrócić uwagę na szczegóły. Brak zwycięstwa w derbach nie jest naszą zaletą ani wadą.

 Z czego wynika słabsza gra w waszym wykonaniu? Czy jest to kwestia systemu gry czy jakości gry na poziomie indywidualnym?

 Powiedziałbym, że wszystko po trochu. Nigdy nie jest tak, że wszystko zależy tylko od jednej rzeczy. Jest to kwestia m.in. mentalności, jakości i zimnego altruizmu.

 Czy Milan powinien  zrobić to samo co Slavia Praga w ostatnim meczu z Interem?

 Pracujemy nad tym, aby wykonać naszą pracę lepiej niż w Slavia Praga. Wielokrotnie możesz się wybronić z danej sytuacji dzięki utrzymaniu się przy piłce. Tak zrobiła między innymi Slavia. Podobnie robią wielkie zespoły. Nie lubię bronić się jak w forcie. Mamy ambicje do tego, aby wiele rzeczy zrobić dobrze i musimy nad tym pracować. Musimy pracować nad wieloma aspektami. Musimy rozwijać się na poziomie taktycznym, przy równoczesnym dbaniu o szczegóły i osiągnąć równowagę. Są to aspekty, które zdobywa się poprzez pracę.

 Czy miałeś okazję kiedykolwiek spotkać się z Conte?

 Nie pamiętam, aby kiedykolwiek doszło do takiego spotkania. Dzisiaj Inter jest zbudowany wokół Conte. Wiem jednak skąd pochodzi i jako gra piłkę.

O Contim:

 Jutro zagra na prawej stronie boiska. Do tej pory dobrze trenuje jest i jest uważny. Odnoszę wrażenie, że w ostatnich miesiącach bardzo się rozwinął. On dobrze wie, że musi poprawić swoją grę w defensywie. Dobrze pracuje na treningach i uważam, że dokonał on więcej niż kilku ulepszeń w swojej grze. On nie idzie na wojnę z nikim w zespole. Musi on grać w piłkę nożną w najlepszy możliwy sposób.

 Czy jutrzejszy mecz będzie dla was przełomowy?

 W każdym spotkaniu chcemy zagrać jak najlepiej. Podczas okresu przygotowawczego, wielokrotnie byliśmy blisko wprowadzenia w życie myślenia na boisku. W lidze jedynie powąchaliśmy tego, do czego dążymy. Czasem zdarzają się takie spotkania, w których to czujesz się tak jak na treningu i wszystko wychodzi jak należy.

 Jak skomentujesz wzmocnienia innych zespołów?

Dla mnie liczy się tylko Milan. Trenuję 23 zawodników, z którymi jestem szczęśliwy. Dla mnie liczy się tylko Milan. Nie rozmawiam o innych zawodnikach.

 Jaka jest różnica między Icardim i Lukaku? 

 Nie widzę żadnej różnicy. Inter nie zmienia się w zależności od jednego zawodnika. 

 Kiedy zobaczymy Milan z meczu z Manchesterem United w Cardiff?

 W tamtym meczu zespół miał konkretny pomysł i graliśmy z zupełnie z innym nastawieniem. Pracując w odpowiedni sposób, możemy wyrazić ten rodzaj futbolu. Nie oznacza to wygrania wszystkich spotkań, ale posiadanie bardzo specyficznej tożsamości piłkarskiej.

 Czy często zmieniasz formację?

 Ostatnio nie robiłem tego często. 

 Jak prezentował się zespół w ostatnim tygodniu?

 To był normalny tydzień, jak każdy inny. W tym czasie zespół wykazywał się spokojem. Nie widziałem wśród zawodników jakiegoś szczególnego zdenerwowania. Tak musi być zawsze. Do każdego spotkania należy podchodzić z radością i entuzjazmem. Mówię zawodnikom, aby dobrze się bawili w każdym meczu i byli przy tym odpowiedzialni. Będąc  dziećmi dobrze się bawiliśmy, kiedy podawaliśmy w sobie między sobą. Nasz duch musi opierać się na spokoju. Piłka nożna jest piękna, jeśli zawiera w sobie wiele entuzjazmu. W Weronie nie zagraliśmy z takim nastawieniem.

 Co powiesz o konfrontacji z Paquetą? Czy otrzyma on karę finansową?

 To była spokojna rozmowa, nic szczególnego się nie wydarzyło. Dziennikarze lubią wyolbrzymiać pewne rzeczy. Tak naprawdę nic złego się nie wydarzyło.

 Jak podchodzisz do swojej pracy?

 Ze spokojem. Taki już jestem. Każdego dnia pracuję po 12 godzin dziennie. Lubię wykonywać swoją pracę.

 Jakie znaczenie mają derby?

 Wiem, że to spotkanie ma swoją wagę, ale to nie jest najważniejszy mecz sezonu. Jesteśmy dopiero przed rozpoczęciem czwartej kolejki.

 Czy Inter jest faworytem tego meczu?

 Tego nie wiem. Jutrzejszy mecz jest szczególny i ciężko jest dokonać jakiekolwiek prognozy, co się jutro wydarzy.

 Czego oczekujesz od Interu?

 Inter to zespół, który gra w ten sam sposób. Nie oczekuję żadnych niespodzianek. Każde spotkanie różni się jedno od drugiego, ponieważ zawsze mierzysz się z innym przeciwnikiem. Mimo to Inter zawsze stara się grać swoją piłkę.

 Jakiej atmosfery spodziewasz się w jutrzejszym meczu?

 Zobaczymy jak to będzie jutro wyglądać. Jeden z moich współpracowników był na zeszłorocznych derbach i powiedział mi o klimacie tego spotkania. Jutro opowiem wam o moich wrażeniach.

 Co sądzisz o Donnarummie w roli lidera?

 Wielu zawodników posiada cechy przywódcze. Młodzi zawodnicy, szczególnie Ci, którzy niedawno do nas dołączyli, muszą zrozumieć to środowisko. Inni już się znają. Każdy członek naszego zespołu jest na swój sposób liderem. Gigio jest jednym z nich

 Czy żałujesz, że Sensi nie dołączył do Milanu?

 Nie żałuję. Uwielbiam trenowanych przeze mnie zawodników.  Nie obchodzi mnie, kogo tutaj nie ma. Mercato nie należy do moich kompetencji.

Kiedy Rebić będzie regularnie grał?

Rebić wykazuje się wolą walki i entuzjazmem. W ostatnim tygodniu dobrze trenował. Zobaczymy jutro czy otrzyma szansę na występ.

 Wielu byłych zawodników Milanu obejrzy jutrzejsze spotkanie na San Siro. Czy jest to dla was dodatkowy impuls do wygrania tego meczu?

 Mam nadzieję, że zobaczą jutro dobre spotkanie.

Czy jutro dojdzie do przełamania złej passy w derbach?

 Nigdy nie wolno nam zapominać, że to, co robimy, robimy dla fanów. Dobrze wiem, co znaczy dla fanów zwycięstwo w derbach. 

Jeśli chodzi o rolę trenera to nie mogę cieszyć się zbyt długo zwycięstwami. Może to potrwać tylko godzinę. Potem muszę myśleć o kolejnym meczu. Dobrze wiem czym dla fanów są derby.

Czy jutro Biglia może zagrać od początku?

 Jest doświadczonym zawodnikiem, który umie grać w tego typu spotkaniach. Miał on okazję zagrać w tak prestiżowych spotkaniach jak półfinał czy finał Mistrzostw Świata. Jutro dokonam oceny, kto zagra w jutrzejszym meczu.

Komentarze

 • avatar
  MK92
  Giampaolo mówi z sensem, ale na razie nie za wiele było widać tego sensu na boisku w grze ofensywnej Milanu. Byłoby pięknie, gdyby nasz zespół zaczął coś pozytywnego prezentować akurat od meczu z Interem.
 • avatar
  Tomekp
  Jeszcze wpier... od Torino, Fiorentiny, Romy i Lazio i mam nadzieję że na początku listopada po 6 latach zatrudniania amatorów, powitamy jakiegoś normalnego trenera. Mam nadzieję także na zwolnienie Maldiniego, który naciskał na wybór jak największej pacynki, by mógł nią kierować. Jego podejście nie nadaje się na "dyrektorowanie", człowiek nie dający przestrzeni swoim podwładnym nie powinien mieć podwładnych.
 • avatar
  BIELU
  Z każdą jego wypowiedzią skłaniam się do jego zwolnienia. Potrzeba czasu...budujemy...budujemy powoli...każdy mecz to nauka... NIE W TAKIM KLUBIE, nie ma czasu na spokojne budowanie, nie ma miejsca na porażki, nie ma miejsca na średniaków...może ktoś to kiedyś zrozumie, wtedy milan wróci do LM. Zostaje czekać na lepsze czasy, bo jego koncepcja nie rokuje dobrze.