Gattuso: Zespół wierzy we mnie i w moich współpracowników

Gattuso: Zespół wierzy we mnie i w moich współpracowników

Gennaro Gattuso wziął udział w konferencji prasowej przed meczem z Cagliari. Oto, co trener Milanu miał do powiedzenia:

O Cagliari:

Po ostatnich meczach nasi zawodnicy potrzebowali trochę odpoczynku. Czasem trochę wolnego może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla drużyny. Spotkania w Pucharze Włoch i w Superpucharze dały nam naprawdę wiele. Dzisiaj przygotowujemy się do meczu z Cagliari. To nie będzie łatwe spotkanie. W meczach przeciwko zespołom, które rozgrywają mniej spotkań od nas, trzeba pokazać większą wolę walki. 

O najbliższych spotkaniach na San Siro:

 Musimy dobrze prezentować się na boisku, aby przyciągnąć fanów na stadion. Na papierze prezentujemy się lepiej od naszego najbliższego przeciwnika, ale to może okazać się zgubne. Musimy podejść do tego spotkania z należytą uwagą i pragnieniem zwycięstwa. Musimy zdobyć zaufanie kibiców i przechylić San Siro na swoją stronę. Musimy grać z pragnieniem zwycięstwa, pokazać poczucie przynależności do tego klubu i prezentować dobry futbol.

Czy pracujecie nad poprawą w grze ofensywnej?

To nie jest tylko kwestia mentalności. Musimy grać lepiej technicznie i bardziej wypełniać przestrzeń na boisku. Być może to kwestia lenistwa. To prawda, że Suso powiedział mi, że w ostatnim meczu czuł się jak boczny obrońca. Jeśli chcesz osiągnąć cele, musisz mieć w sobie pragnienie zwycięstwa i być gotowy na poświęcenie. Na ten moment wykonujemy swoją pracę z wielkim pragnieniem. Musimy robić to, co chcemy zrobić, a nie to, co musimy.

Czy chciałbyś zobaczyć Milan jako drużynę bardziej ofensywną?

Nie. Chciałbym zobaczyć Milan, który nie cierpi na boisku. W Rzymie cierpieliśmy z powodu gry naszych przeciwników, ponieważ mierzyliśmy się przeciwko świetnemu zespołowi. W tym sezonie, poza meczem z Fiorentiną prezentowali się dobrze na boisku. To normalne, że zespół taki jak Roma może zaliczyć kryzys. Jestem gotowy złożyć podpis pod umową, abyśmy zawsze cierpieli na boisku i wygrywali 1:0.

O Donnarummie:

 W ostatnich tygodniach dużo się o nim mówi. Nie możemy zapominać o pracy, którą wykonał Magni [były trener bramkarzy Milanu, przyp.red.]. Zmieniliśmy metodologię naszej pracy. Teraz Valerio pomaga Gigio stać się lepszym bramkarzem i człowiekiem. 

O Reinie:

On również pomaga Gigio. Reina jest wzorowym profesjonalistą. Wielu piłkarzy wyraziłoby zdenerwowanie z powodu braku gry, ale on zachowuje spokój i pomaga swojemu młodszemu koledze.

O Scaronim:

 Jestem zadowolony z tego, ile zarabiam i dziękuję za to kierownictwu. Nie poświęcam uwagi kwestiom finansowym. Piłka nożna jest bestialska. Staram się wykonywać swoją pracę z pasją i wielkim profesjonalizmem. Jestem młodym trenerem i ciągle się uczę. To, co zyskuję w tej chwili, może zaowocować w przyszłości. Doceniam jego słowa, ale nie ufam mu na 100%, ponieważ wykonuję zawód, w którym niczego nie można być pewnym na 100%.

O Lidze Mistrzów:

 Od 7-8 lat Milan nie występuje na wiosnę w Lidze Mistrzów. Musimy zmienić ten niekorzystny trend i grać w tych rozgrywkach do samego końca. Naszym celem jest powrót do tych rozgrywek. Najbliższe 7-8 spotkań określą czy będziemy mogli w nich zagrać.

O Calhanoglu:

 Nie wyrzucam swoich zawodników za burtę. Zdaję sobie sprawę z problemów, z którymi musiał się zmierzyć w ostatnim czasie. Wiem również, że stać go na więcej. Od każdego zawodnika oczekujemy czegoś więcej na poziomie technicznym i skuteczności. W ostatnim czasie przeczytałem w prasie, że zespół zbuntował się przeciwko mnie, ponieważ Calhanoglu gra w każdym meczu. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością, to absurd. Zawodnicy muszą myśleć tylko o grze, a nie o moich wyborach.

O Contim:

 Moje słowa zostały źle zinterpretowane. Nie chcę uciekać od pytań związanych z Contim. Jeśli nie pojawia się na boisku to dlatego, że mam ku temu swoje powody. Mam w składzie zawodników, którzy zapewniają mi niezawodność. Conti jest dla nas ważnym zawodnikiem i mam nadzieję, że w najbliższym czasie otrzyma trochę minut na boisku.

O Biglii:

  On nie grał przez trzy miesiące. Musimy zachować spokój. Biglia wrócił do treningów z resztą zespołu, ale nie jest w najlepszej dyspozycji. Będziemy musieli ocenić, kiedy będziemy mogli go wystawić na boisku. Na razie z powodu jego kondycji fizycznej, jego występ od początku nie jest możliwy.

O zespole:

 Zawodnicy, którzy chcą się uczyć, poświęcać dla zespołu i robić rzeczy, nawet jeśli im się nie podobają, dają wiele radości trenerowi. Zespół wierzy we mnie i w moich współpracowników. Musimy im za to podziękować.

O Abate:

 Abate jest bardzo szybkim zawodnikiem,  który potrafi się przystosować do wydarzeń na boisku, nawet grając na środku obrony. Przedstawiliśmy mu pewne informacje i koncepcje, które potrafił wprowadzić w życie, a następnie pokazał to na boisku. Taka postawa zasługuje na uznanie.

Czy Cutrone i Piątek mogą grać razem?

Cutrone zawsze stara się być do mojej dyspozycji. Dwa razy w tygodniu pracuje z mniejszą intensywnością, aby popracować nad sobą na poziomie osobistym. Drzemie w nim prawdziwy ogień. Każdego dnia widzę jak się rozwija. Pali go od środka, kiedy nie gra, ale zawsze trenuje z wielkim zaangażowaniem. On musi to kontynuować. Zobaczymy, czy będziemy mogli sobie pozwolić na grę dwoma napastnikami. Na ten moment trudno jest cokolwiek zmienić. Podczas sesji treningowych zawsze próbujemy grać dwoma napastnikami lub tylko jednym. Musimy kontynuować naszą pracę. Zobaczymy, co się wydarzy w przyszłości.

O Zapacie:

 Propozycja nowej umowy czeka na niego na stole. Teraz robi wszystko, aby wrócić na boisko. Według naszych wstępnych prognoz, powinien wrócić do treningów z resztą zespołu w ciągu najbliższych 10-14 dni.

O Caldarze:

On pracuje w naszym ośrodku treningowym. Musimy uważnie słuchać się go uwag i odczuć. Caldara pracuje z wielkim zaangażowaniem i wykonuje pewne elementy treningu wspólnie z nami. Z każdym dniem prezentuje się coraz lepiej, choć kondycyjnie nie jest to poziom Biglii.

 Jak blisko Milan jest bliski doskonałości?

Nie wiem czy istnieje definicja idealnego zespołu. Zawsze możemy próbować coś zmienić na lepsze. Laxalt i Conti w swoich dotychczasowych karierach zajmowali co najwyżej 5 miejsce. Paqueta może być bardziej zaangażowany w akcje ofensywne zespołu, podobnie jak Calhanoglu. Możemy wprowadzić do gry wiele różnych aspektów. Myślę o tym każdego dnia. Nie jest powiedziane, że zawsze będziemy grać w ten sam sposób. Wciąż musimy próbować różnych rozwiązań.

O ostatnich wydarzeniach w świecie futbolu:

Jest nam bardzo przykro z  tego, co się stało we Flamengo [pożar w ośrodku treningowym, zginęło 10 wychowanków klubu z Rio de Janeiro, przyp.red.]. Składamy również kondolencje rodzinie Emiliano Sala i jego najbliższym.


Komentarze

 • avatar
  Ależ tłumy....
 • avatar
  arczi
  Pewnie wszyscy w Lidlu
  • avatar
   Nie znam. Gdzie oni graja?
 • avatar
  Filippo09
  Czasem mądrze mówi, ale w czasie meczu nie potrafi zaryzykować. Co do Reiny w jego wieku i przy tej pensji też nie miałbym problemu z brakiem gry