Bellinazzo: Komunikat UEFA w sprawie Milanu jest niejasny

Bellinazzo: Komunikat UEFA w sprawie Milanu jest niejasny

Dziennikarz Il Sole 24 Ore i ekspert piłkarski, Marco Bellinazzo wypowiedział się dla Tuttomercatoweb.com na temat Finansowego Fair Play, sytuacji Milanu i powstania Superligi. Oto, co żurnalista miał do powiedzenia:

Zasada Finansowego Fair Play jest bardzo prosta: musisz wydać to, co zarabiasz. Problem, który powstał przy tworzeniu Finansowego Fair Play i modelu Ligi Mistrzów przegłosowany przez Platiniego 10 lat temu jest taki, że stworzyliśmy błędne koło między klubami, które tworzyły Ligę Mistrzów i tymi, które trafiają do niej kilkakrotnie. Regularnie grające w niej kluby włożyły zdecydowanie więcej pieniędzy niż inne kluby, dzięki temu kupiły one ważniejszych zawodników i w konsekwencji nadal wygrywają. Pozostałe kluby, które nie grają w Lidze Mistrzów, mają mniej środków na kupowanie zawodników i na wygrywanie. Ostatnie słowa Bobana są często powtarzane i przez wielu popierane. Kiedy jesteś w takiej sytuacji jak Milan i Inter, klubów, które osiągają pewien poziom przychodów, który chcą zwiększyć, musisz zacząć wygrywać, działać na rynku międzynarodowym i inwestować. Początkowe inwestycje dużo kosztują. Jeśli nowy właściciel nie jest w stanie wziąć na siebie ciężaru tych inwestycji, ryzyko ujemnego budżetu w pierwszych latach działalności jest bardzo prawdopodobne. To oczywiste, że w takiej sytuacji uniemożliwiony jest rozwój takich klubów, które nie mogą osiągnąć odpowiednich przychodów, jeśli wcześniej nie dokonają odpowiednich inwestycji. W takiej sytuacji wypracowanie dobrowolnego porozumienia z UEFA jest kluczowe. Dzięki temu UEFA może zgodzić się na pewne ustępstwa, umożliwić osiągnięcie większych deficytów, realizację pewnych projektów i osiągnięcie odpowiedniego bilansu w budżecie po 3-5 latach, doprowadzając przy tym do zwiększenia obrotów z 200 milionów euro do poziomu np. 400-500 milionów. Na dzień dzisiejszy takie kwoty są minimalne w kontekście konkurowania z klubami na odpowiednim poziomie.

Finansowe Fair Play i Superliga? Zasady rachunkowości UEFA są bardzo złożone, zawierają one różne niejasne aspekty. Pojawił się pewien problem komunikacyjny. W komunikacie przekazanym Milanowi było napisane, że klub musi osiągnąć zrównoważony budżet do czerwca 2021 roku. Co to znaczy zrównoważony budżet? Reguła break-even oznacza osiągnięcie deficytu na poziomie 30 mln euro. Jaka byłaby jednak kara dla Milanu w przypadku jej złamania? Czy Milan powinien wychodzić na zero w przeciwieństwie do innych klubów? Nie wyjaśniono czy Milan musi wyjść na zero czy może być na minusie 30 mln euro. 

Finansowe Fair Play było dobrym wynalazkiem, aby poprawić sytuację finansową dziesiątków klubów i lig, ale stworzyło to oligopol [w skrócie: sytuacja w której dominuje kilka podmiotów i to one generują największe zyski, przyp.red.]

Fanom Milanu i Interu mogę powiedzieć, że ich kluby wraz z Juventusem otrzymają prawo udziału w Superlidze w 2024 roku. Zmieni to geopolityczny obraz futbolu. Superliga będzie zawierała 20 zespołów. W takim przypadku nie dojdzie do dzielenia tortu na 10 części jak to ma miejsce obecnie. UEFA swoimi działaniami chce, aby Inter i Milan stali się członkami tej grupy.


Komentarze

  • avatar
    MK92
    Bardzo mądra wypowiedź Bellinazzo. Milan swoje błędy w gospodarowaniu w przeszłości popełnił, ale to nie znaczy, że ma mieć teraz odebraną możliwość normalnej odbudowy przez jakichś mafiozów z UEFA, którzy jednocześnie robią jawną kpinę ze stworzonych przez siebie przepisów, gdy po drugiej stronie pojawia się właściciel PSG czy Man City. Jak będą nam dalej dokręcać śrubę, to robimy Superligę i do widzenia.