16.12.1899 - 120 urodziny AC Milan

16.12.1899 - 120 urodziny AC Milan

W dniu dzisiejszym mija 120. rocznica założenia jednego z najlepszych klubów w historii piłki nożnej - AC Milan.

Za oficjalną datę założenia Milanu uważa się datę 16 grudnia 1899 roku. Nie każdy jednak wie, że zespół Il Diavolo został założony nieco wcześniej. Powołując się na doniesienia ówcześnie działającej prasy jak na przykład La Gazzetta dello Sport, Milan Football and Cricket Club został założony 13 grudnia 1899 roku w jednym z pokoi w hotelu du Nord, w pobliżu starej stacji centralnej, która została zburzona po I wojnie światowej. Hotel ten już nie istnieje i w jego miejsce wybudowano Principe di Savoia, który znajduje się na Piazza Della Repubblica.

Za ojca założyciela zespołu Il Diavolo uważa się Herberta Kilpina. Tak naprawdę założycieli ekipy Rossonerich było sześciu:

- Herbert Kilpin

- Alfred Edwards, brytyjski konsul w Mediolanie, pierwszy prezydent klubu

- Daniele Angeloni

- Camperio

- Dubini

- Valerio

Statut klubu został sporządzony w następujący sposób:

Niżej  podpisani członkowie deklarują się na założenie sportowej społeczności,  która przyjmuje nazwę Milan Cricket and Football Club w celu  rozpowszechniania gry w piłkę nożną i uprawiania krykieta w zakresie tak  szerokim jak to możliwe.

Pierwotna siedziba klubu mieściła się przy ulicy Via Berchet 1 przy Galerii Wiktora Emanuela II.

Pierwsze  boisko, na którym rozgrywał swoje mecze Milan nosiło nazwę Trotter Di Piazza Doria i był obiektem zespołu Il Diavolo w latach 1900-1903.  Boisko to nie przetrwało do czasów obecnych. W jego miejscu powstał  Dworzec Centralny, który istnieje do dzisiaj.

Pierwsze sukcesy:

Wraz  z dniem 15 stycznia 1900, Milan został częścią Włoskiej Federacji Piłki  Nożnej. W tym samym roku klub z Mediolanu mógł cieszyć się z pierwszego  triumfu. Wówczas ekipa Rossonerich zdobyła Medal Króla Umberta I dzięki  zwycięstwu 2:0 z Juventusem.

Pierwsze scudetto zespół Il Diavolo wygrał w  sezonie 1900/1901.

Na pierwszy Puchar Łaciński Rossoneri czekali do lat 50-tych XX wieku (Sezon 1950/1951).

Pierwszy  Puchar Mistrzów (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów) został  wzniesiony przez Milan w sezonie 1962/1963 Dzięki zwycięstwo nad Benficą  2-1

Milan wygrał swój pierwszy Puchar Włoch w sezonie 1966/1967.

W następnym roku zespół Il Diavolo  mógł cieszyć się z pierwszego Pucharu Zdobywców Pucharów.

W sezonie 1969/1970 Rossoneri wygrali po raz pierwszy Puchar Interkontynentalny.

W sezonie 1978/1979 Milan zdobył 10 Scudetto, dzięki czemu mógł umieścić nad swoim logiem pierwszą złotą gwiazdkę.

W  sezonach 1980/1981 i 1982/1983 Rossoneri rozgrywali swoje spotkania na  poziomie Serie B, jednak za każdym razem udawało się im wrócić do  najwyższej klasy rozgrywkowej po roku przerwy, zajmując pierwsze miejsce  w Serie B.

W sezonie 1988/1989 Milan wygrał po raz pierwszy Superpuchar Włoch.

Rok później po raz pierwszy sięgnął po  Superpuchar UEFA.

O historii naszego ukochanego klubu można opowiadać godzinami. Gdyby ktoś chciał przeczytać coś więcej o Rossonerich, zachęcamy do kliknięcia linku obok [klik] 

Pochodzenie barw klubowych:

Pochodzenie czerwono-czarnych barw najlepiej opisuje stwierdzenie Herberta Kilpina z 1899 roku:

Będziemy drużyną Diabłów. Nasze barwy będą czerwone jak ogień i czarne jak strach, który pojawi się wśród naszych przeciwników.

Hymn:

Oficjalnym hymnem Milanu jest utwór #Rossoneri powstały w 2016 roku z okazji 116. rocznicy założenia klubu. Jego autorami są Emis Killa i Saturnino.

Sukcesy:

AC Milan podczas 120 lat swojego istnienia, zdobył łącznie 57 pucharów [mówimy tutaj o rozgrywkach uznanych przez FIGC, UEFA i FIFA za oficjalne, w zestawieniu pominięto turnieje towarzyskie, przyp.red], z czego 36 z nich na terenie Włoch, a pozostałe 21 na arenie międzynarodowej.

Prezentują się one następująco:

Włochy:

 • Scudetto x 18
 • Serie B x 2
 • Puchar Włoch x 5
 • Superpuchar Włoch x 7
 • Medal Króla Umberto x3
 • Puchar Federalny x 1

Europa:

 • Puchar Europy/Liga Mistrzów x 7
 • Puchar Zdobywców Pucharów x 3
 • Superpuchar Europy x 5
 • Puchar Łaciński x 2
 • Puchar Mitropa x 1

Świat:

 • Puchar Interkontynentalny x 3
 • Klubowe Mistrzostwo Świata x 1

Komentarze

 • avatar
  MK92
  Serca się nie oszuka. Jaki by ten Milan nie był słaby czy mocny, to zawsze będzie tym naszym ukochanym klubem. Jestem szczęśliwy, że mogę Rossonerim od kilkunastu lat kibicować. Mam nadzieję, że kiedyś przestanę żyć wspomnieniami, bo będę się cieszył piękną teraźniejszością. Ostatnie lata są co prawda chude, ale historia Rossonerich pokazuje, że już kilka razy się podnosiliśmy z upadku i wracaliśmy na szczyt. Pięknie by było, gdybyśmy doczekali jeszcze drugiej gwiazdki nad herbem, nie wspominając już o dziesiątce w tarczy Pucharu Europy przyszytej na lewym rękawie. Forza Milan!